Jeszcze nie umilkły echa dużej, listopadowej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, regulującego m.in. sądowe dochodzenie roszczeń cywilnych oraz gospodarczych, a już 1 lipca b.r. weszła w życie kolejna istotna nowelizacja procedury cywilnej. Mianowicie, nowelizacja wprowadziła nową procedurę w sprawach własności intelektualnej.
Od lipca b.r. do właściwości wyspecjalizowanych wydziałów sądów okręgowych należą sprawy, dotyczące dochodzenia roszczeń:
- o ochronę praw autorskich i pokrewnych;
- o ochronę praw własności przemysłowej;
- o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych (sprawy własności intelektualnej).
Co ciekawe, ustawodawca wskazał również, że sprawami własności intelektualnej są sprawy o:
- zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji;
- ochronę dóbr osobistych w zakresie, w jakim dotyczy ona wykorzystania dobra osobistego w celu indywidualizacji, reklamy lub promocji przedsiębiorcy, towarów lub usług;
- ochronę dóbr osobistych w związku z działalnością naukową lub wynalazczą.
Zatem, do właściwości wyspecjalizowanych sądów należą nie tylko sprawy, które kojarzymy bezpośrednio z poszanowaniem własności intelektualnej, np. sprawy naruszeń praw autorskich do zdjęć, muzyki, filmów w sieci, przypadki „kradzieży” sklepów internetowych (w tym kodów html), czy też wypadki naruszenia praw ochronnych na znak towarowy firmy (np. „kradzież” logo firmy) – ale także czyny nieuczciwej konkurencji, polegające przykładowo na posługiwaniu się wprowadzającym w błąd oznaczeniem przedsiębiorstwa, czy też na nieuzasadnionym wydłużaniu terminów zapłaty za towary lub usługi, o którym pisaliśmy w kontekście zatorów płatniczych.
Z roszczeniami do sądu własności intelektualnej mogą wystąpić również przedsiębiorstwa (w tym osoby prawne), poszkodowane działaniami naruszającymi ich dobra osobiste, m.in. reputację oraz dobre imię (dobrą sławę, goodwill).
W rozporządzeniu z czerwca b.r. Minister Sprawiedliwości wskazał pięć sądów okręgowych, które będą rozpoznawały w/w sprawy z zakresu własności intelektualnej – są to: (i) Sąd Okręgowy w Gdańsku, (ii) Sąd Okręgowy w Katowicach, (iii) Sąd Okręgowy w Lublinie, (iv) Sąd Okręgowy w Poznaniu, (v) Sąd Okręgowy w Warszawie.
Ponadto, sądem okręgowym wyłącznie właściwym w sprawach dotyczących programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych, topografii układów scalonych, odmian roślin oraz tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym – został Sąd Okręgowy w Warszawie.